Συνάδελφοι καλησπέρα από Αμοργό

Παρακαλώ τα φώτα σας για να ξεκαθαρίσω κάτι επιτέλους με τισ οριζόντιες ιδιοκτησίες...
Σύμφωνα με όσα αναφέρει ο Χάρης παραπάνω για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία υποβάλω μία ξεχωριστή δήλωση...Στη δική μου περίπτωση έχω τριώροφη πολυκατοικία με οικοδομική άδεια και στο ισόγειο προβλεπόταν η διαμόρφωση δύο καταστημάτων. Τελικά στο ισόγειο έγιναν δύο καταστήματα αλλά με διαφορετικό ΄΄προσανατολισμό΄΄, δηλ. έγινε διαφορετική ΄΄διαμερισμάτωση΄΄ και πραγματοποιήθηκε σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιων, πριν τον νόμο και κάθε κατάστημα πηγε σε διαφορετικό ιδιοκτήτη. Σήμερα για την ανανέωση της άδειας στο ένα κατάστημα, ζητάνε από τον ιδιοκτήτη θεωρημένη κάτοψη από την πολεοδομία. Όπως το καταλαβαίνω εγώ:
κάνω ξεχωριστή δήλωση για το κάθε κατάστημα (θέλει και το άλλο κατάστημα να είναι τακτοποιημένο) και βάζω σαν παράβαση την διαφορετική διαμερισμάτωση μόνο τα 500 ευρώ δηλαδή. Έτσι ο κάθε ιδιοκτήτης θα έχει την δική του τακτοποίηση και την θεωρημένη κάτοψή του από την Πολεοδομία να την κάνει ότι θέλει και εγώ δεν θα έχω θέμα να δώσω βεβαίωση μηχανικού για την κάθε οριζόντια ιδιοκτησία μόνο. Έχω δίκιο ή κάτι μου ξεφεύγει; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων